مهدی بزرگی کوشالشاهی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بزرگی کوشالشاهی
آرشیو وبلاگ
      وکیل البرز ()
چگونه به‌عنوان وکیل دادگستری دفاع مؤثری داشته باشیم؟ نویسنده: مهدی بزرگی کوشالشاهی - سه‌شنبه ٥ خرداد ،۱۳٩٤

چگونه به‌عنوان وکیل دادگستری دفاع مؤثری داشته باشیم؟

عبدالله سمامی  وکیل دادگستری


چگونه به‌عنوان وکیل دادگستری دفاع مؤثری داشته باشیم؟

عبدالله سمامی  وکیل دادگستری

 

پس از انتخاب وکیل و سپردن سیر اداره‌ پرونده به وی، وظیفه وکیل آغاز می‌شود. از این لحظه است که باید مقتدرانه و با علم و آگاهی و دانش حقوقی و اعتماد به نفس کافی وارد موضوع شده و تمام هنر و مهارت خویش را در این راه به کار بندد.
بعد از قبول پرونده و قبل از هر اقدامی بهتر است نمایی کلی از آن را در ذهن ترسیم کند. وقایع و مستندات پرونده را کنار هم بگذارد. چنانچه پرونده قبلاً در محاکم طرح شده باشد، آن را به دقت مطالعه و مدارک و مستنداتش را جمع‌‌آوری کند.

قوانین، آرای وحدت رویه و نظرات مشورتی مرتبط با موضوع را بیابد. یک وکیل باید بتواند مناسب‌ترین روش اقامه دعوا از حیث کیفری یا حقوقی بودن و همچنین عنوان شکایت و یا خواسته را با درایت کامل برگزیند. غفلت، ناآگاهی و تعلل در انتخاب روش صحیح طرح دعوا و عنوان و یا عدم رعایت شرایط شکلی آن می‌تواند منجر به رد دعوا یا دادخواست شود که خود، نشان‌دهنده‌ کم تجربگی و ضعف وکیل است. به علاوه موکلِ محکوم، نیز همواره وکیل خود را فردی نالایق و فاقد استعداد و مهارت و درایت کافی می‌خواند.

برای اجتناب از این امر است که باید کوشید تا در کمترین زمان ممکن به دانش و تجربه کافی در دفاع دست یافت.
بدین منظور لازم است قطعات این پازل، به دقت و با زیرکی در کنار هم چیده شوند. یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین قطعات، همانگونه که پیش از این نیز اشاره شد، یافتن قوانین و آرای مرتبط با موضوع و انطباق جزء به جزء مواد قانونی و نقاط افتراق و اشتراک آن، با شرایط حاکم بر پرونده و کشف کلید طلاییِ دفاعیات و بهترین راه حل از لابه‌لای این اجزاست. وکیل باید درک درست و قدرت استدلال و استنتاج بالایی از قوانین و اوضاع و احوال حاکم بر قضیه داشته باشد.

موارد فوق مربوط به مراحل آغازین اقامه دعواست، اما آنچه در جلسات دادرسی حائز اهمیت است همان‌هاست که وکیل باید با تمرین و ممارست و به صورت حرفه‌ای به آنها دست یابد. باید زیرک باشد، بتواند بداهه‌گویی کند، آنچنان استدلال بورزد و محکم سخن براند که مسیر پرونده و اداره جلسه را در دست گیرد. از فن بیان قوی برخوردار باشد و آن را در خود تقویت کند، در عین حال بلاغت و شیوایی و رسایی و احترام را در کلام خود محفوظ دارد. 

باید از زبانِ دستِ خود به درستی و به نحو مؤثر استفاده کند، گاهی حرکات دست و صورت حتی از زبان نیز تاثیرگذارترند.

در نگاه به قاضی، طرف مقابل یا وکیل وی باید جانب احترام را نگه دارد و لبخند را بر لبان خود حفظ کند. با ظاهری مرتب و آراسته در محاکم حاضر شود. مستمعی دقیق و نکته‌دان و سخن‌سنج باشد.

بتواند از لابه‌لای سخنان طرف مقابل، آنچه را به نفع موکل است استخراج کند. قدرت به چالش کشیدن او را داشته باشد.

باید روانشناسی قوی بوده و دروغ را با مهارت از راست تفکیک کند و به راحتی تحت تاثیر ظاهرفریبی مخاطب قرار نگیرد. «وکیل مدافع علاوه بر امکان اثرگذاری و قدرت انتقال حس و فکر خود به دادگاه، هیات منصفه، تماشاچیان، جامعه و حتی طرف دعوی، لازم است که از فن بلاغت یا آرایش کلام، برخوردار باشد.

فن بلاغتِ مبتنی بر دانش و منطق و استدلال، زیبایی نگارش و بیان، تونالیته صدا، استفاده به موقع از حرکت دست و چهره و انتقال حس صمیمی در دفاع» مواردی هستند که برای یک دفاع مؤثر و قوی لازمند. برعکسِ تصور عوام از وکالت، در این حرفه به هیچ وجه با کسی سر ستیزه و جنگ نیست. هدف و نیت، فقط و فقط باید اجرای صحیح عدالت و احقاق حقِ فرد باشد.

نیازی نیست لباس رزم بر تن کرده و فنون نبرد و تعرض و هجوم به مخاطب را بیاموزیم. می‌توان جلسات دادرسی را با کمال آرامش و ادب و متانت برگزار کرد. می‌توان به‌جای جنگیدن و به‌کار بردن الفاظ ناشایست و ناروا از الفاظ مؤدبانه و محترمانه که نشانه‌ شخصیت وکیل است استفاده کرد، می‌توان به‌جای برخورد ناصحیح و ترش‌رویی و عصبانیت، به دلایل منطقی، مستدل و محکمه‌پسند روی آورد و جلسه رسیدگی را از میدان جنگ و نبرد، تبدیل به محفلی گرم و دوستانه کرد که طرفین در عین احترام به یکدیگر، از حقوق خود نیز مستدلاٌ دفاع می‌کنند.

یک وکیل باید زمان و مکان دفاعیات خود را به درستی بشناسد. بداند «کجا باید فلان مطلب را گفت و کجا نباید گفت، کجا باید فلان مطلب را نوشت و در چه موقعیتی باید از نوشتن آن خودداری کرد». این فنون از پرونده‌ای به پرونده دیگر متفاوت است و بسته به موضوع، در اشکال مختلف بروز و ظهور پیدا می‌کند و نمی‌توان شیوه و قاعده‌ای کلی برای آن تعریف و ترسیم کرد.

آنچه مهم است زیرکی و نکته‌سنجی وکیل است که بداند از هر چیزی در کجا و چطور و به چه روشی استفاده کند تا بیشترین و بهترین تاثیر را از خود بر جای گذارد. رعایت توازن بین تمامی این موارد که حتی گاهی با یکدیگر به شدت در تعارض و تناقض اند، کار سهل و ساده‌ای نیست، از این‌رو است که وکالت را به هنر تشبیه کرده و وکیل را نیز هنرمند خطاب کرده‌اند.

در این راستا، فن دفاع همان چیزی‌است که از وکیل فردی هنرمند می‌سازد. هنرمندی که گرچه هنرش به‌صورت بصری و فیزیکی مجال ظهور نمی‌یابد ولی تبلور آن را به خوبی می‌توان در جلسات رسیدگی محاکم قضایی مشاهده کرد.

برگرفته از سایت وکلای آزاد اندیش .

  نظرات ()
مطالب اخیر برای عدالت تراکم فروشی وکالت . اسنپ وکالت در راه است (1) نگاهی به دستاورد بیست و هشتمین همایش اسکودا سخنی با هیات مدیره محترم کانون وکلای البرز . برای 10 میلیون تومان وام . چرا وکلای جوان میبایست مالیات بدهند .؟ دوشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩٦ اطلاعیه مهدی بزرگی وکیل البرز نامه کانون وکلای مرکز واسکودا را نقد کنیم یا تمجید.مهدی بزرگی وکیل البرز
کلمات کلیدی وبلاگ عدالت (٦) اسکودا (۳) فلسفه مجازات (٢) وکیل جوان (٢) همایش (٢) مردم (٢) قانون (٢) مالیات (٢) دادگستری (٢) وکیل (٢) نان (٢) میانجیگری (٢) قرارداد (۱) مناظره (۱) ازادی (۱) گزارش (۱) نظر سنجی (۱) مجمع عمومی (۱) دستاورد (۱) سلطانی (۱) بطلان (۱) اعسار (۱) مستثنیات دین (۱) فسخ (۱) اقاله (۱) ابطال (۱) عدم النفع (۱) بزهکار (۱) حقوق کیفری (۱) تحقیقات مقدماتی (۱) منافع ممکن الحصول (۱) ایین دادرسی کیفری (۱) سیمنار (۱) پرسش (۱) نظرسنجی (۱) زندانیان (۱) آموزش (۱) نقد (۱) حقوق بشر (۱) مهربانی (۱) وام (۱) تحقیر (۱) دادخواهی (۱) انتخابات (۱) تبلیغات (۱) جامعه (۱) ترور (۱) سریال پایتخت 4 (۱) دعاوی مالی وغیرمالی (۱) استقلال کانونها (۱) خسارت ناشی از جرم (۱) رسالت وکیل (۱) گروه های حقوقی (۱) مالیات های مستقیم (۱) ملیات (۱) وکلای جوان (۱) بیست وهشتمین (۱) اسنپ وکالت (۱) اصلاح وتربیت (۱) پیام حقوقی (۱) اصل 35 (۱) ایین دادرسی کیفری جدید (۱) کار آموزان (۱) قانون محکومیتهای مالی (۱) دادگستری البرز (۱) عدالت ترمیمی (۱) قانون اساسی امریکا (۱) حرفه وکالت (۱) انتخاب وکیل (۱) بزه دیده (۱) انتقاد ،نقد (۱) کانون وکلای البرز (۱) کانون وکلای البرز (۱) نظامنامه (۱) ماده 187 (۱) جیبم را نگرد (۱) داد وبیداد (۱) \پستهای خالی (۱) شورای اجرایی (۱) مالات (۱) اانفساخ (۱)
دوستان من اسکودا پرتال جامع قوه قضائیه جملات زیبا درگاه قوه قضائیه روزنامه رسمی کشور سارا شعر سامانه قوانین ومقررات جمهوری اسلامی ایران تنقیح قوانین سایت حقوقی راه مقصود مقالات سایت حقوقی مقالات حقوقی نشر عدالت کانون وکلای مرکز کانون وکلای البرز وبلاگ دل نوشته های گیله مرد وکیل البرز قدیمی پرتال زیگور طراح قالب