1429460340-unnamed

یادداشتی بر بیانیه بیست و چهارمین اجلاس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران . مهدی بزرگی وکیل البرز


بیانیه بیست و چهارمین اجلاس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)

 

1429460340-unnamed

یادداشتی بر بیانیه بیست و چهارمین اجلاس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران.

 

 به نظر در نشست  اخیر  اسکودا بیانیه نویسی  ارتقا پیدا کرده.

 

آما آیا  این بیانیه ها اثری هم درجامعه وکالت دارد؟ موضوعی است خود مستقلا نیاز به بررسی  دارد .

 

با وجود اینکه  بیش از ده سال از فعالیت اسکودا میگذرد شایسته است به دور از تعارف وتعریف وتمجید نگاهی به عملکرد آن بشود تا راه آینده روشن گردد.

 

یکی از رفتارهایی که در جامعه میبایست تصحیح گردد یا به عبارتی نقد گردد ونهادینه شود  تا عملکرد سره از ناسره معلوم گردد بررسی عملکرد یک نهادخصوصا مدنی  است خوب است از کانونها شروع شود که خود را فرهیخته ترین میدانند فرهیختگی شرایطی دارد صرف نام کافی نیست .

 

 عادت نداریم کاری را که انجام دادیم در معرض قضاوت دیگران  قرار دهیم فکر میکنیم اگر اسکودا مورد نقد واقع شود جامعه وکالت زیر سئوال رفته یا اینکه شخصیت مسئولین اسکودا را مخدوش کردیم .

 

یادبگیریم همانطور که دوستان وموافقین خود را دعوت میکنیم ومورد تکریم وتشویق واقع میشویم  این امر ما را شادمان میکند که البته این روش  به تنهایی راه به جایی نخواهد برد  خوب است از منتقدین هم دعوت کنیم  وحرفهای به ظاهر تلخ  آنان را هم  بشنویم  .

 

باتوجه به اینکه تخلفات مالی خصوصا دردوایر دولتی از اعتماد مردم به دولتها  کاسته شایسته است اسکودا مسائل مالی ومنابع وهزینه ها را شفاف نماید یکی از ایرادهای اساسی اسکودا نحوه تامین هزینه  نشستها است که شایسته است فکری دراین خصوص شود مبنای تامین هزینه ها به نظر  درست نیست .!          مهربانی ماندگار .مهدی بزرگی وکیل البرز

 بیانیه بیست و چهارمین اجلاس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران در تاریخ ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت ماه با حضور اعضای هیات مدیره کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور در فضای صمیمانه با حضور مهمانانی از قوای سه گانه در خرم آباد استان لرستان، تشکیل شد و پس از بحث و بررسی پیرامون مسایل جاری حوزه وکالت اعلام می دارد:

۱- استقلال وکیل و کانون های وکلای دادگستری میراث مدنی ارزشمندی است که حفظ آن موجب تضمین دادرسی عادلانه و اعتبار نظام دادرسی و ملی کشور است. هیات عمومی کانون های وکلای دادگستری با عنایت به اینکه لایحه جامع وکالت در فرآیند رسیدگی است بر ضرورت تدوین جامع و علمی و مطابق با موازین حقوقی و بین المللی در جهت حفظ استقلال تاکید نموده و هر گونه مقرره ای که ناقض استقلال باشد را مخدوش و غیر قابل قبول می داند.

۲- استقلال نهاد وکالت موجب حفظ حقوق شهروندان، ارتقاء عدالت قضائی، حق دفاع ملت و اعتبار بین المللی احکام صادره از محاکم قضائی ایران خواهد بود.

۳- کانون های وکلای دادگستری از جمله سرمایه های ملی هستند که می توانند در جهت توسعه کشور، منشاء خدمات شایانی باشند، لذا آمادگی خود را در جهت همکاری و ارائه خدمات حقوقی و علمی و نیز تدوین لوایح، طرح ها و قراردادهای داخلی و بین المللی اعلام می دارد.

۴- بعد از سالها انتظار و صرف وقت و سرمایه فکری، قانون آئین دادرسی کیفری با رویکرد مثبت از جمله، تقویت دادرسی عادلانه و تحکیم حق دفاع به تصویب رسید. متاسفانه در اقدامی غیر متعارف، پیش از اجرای قانون، فرایند اصلاح آن آغاز گردید که این نگرانی را برای جامعه حقوقی کشور پیش آورده، که رویکرد مخالف کلیت قانون، موجب حذف بعضی از مواد آن و در نتیجه محدود کردن حقوق دفاعی ملت شود. کانون های وکلای دادگستری موکداً و قاطعانه از قانون گذار محترم درخواست دارند مانع از تغییراتی شوند که ناقض یا محدود کننده حق دفاع متهمین باشد.

۵- بر این اساس انتظار دارد قوه محترم قضاییه نسبت به بازنگری و اعاده رسیدگی نسبت به اتهام همکارانی که به مناسبت دفاع از موکلین خود در بند می باشند اقدام شایسته و مقتضی به عمل آورد.

۶- کانون های وکلای دادگستری ضمن مخالفت با ایجاد هر گونه نهاد و ساختار موازی در حوزه وکالت، بر صلابت کانون های وکلای دادگستری و رعایت قانون و قانون مداری تاکید نموده و اعلام می دارند تمشیت امور وکالت و تولیت حق دفاع ملت، جز از طریق کانون های وکلای دادگستری غیر قابل قبول است.

در پایان ضمن سپاس فراوان از کانون وکلای استان لرستان در برگزاری مطلوب همایش، مقرر شد اجلاس بعدی در کانون وکلای دادگستری استان زنجان برگزار گردد.

بیست و چهارمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران